Головне меню
Головна
Мапа сайту
Новини
НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА
Навчальні заклади району
Пошук по сайту
Веб-каталог
Накази та листи ВО
Файловий сейф
Лінки вузів
Статті відвідувачів
Фотогалерея
Друзі сайту
Наш форум
Гостьова книга
Державні закупівлі
Доступ до публічної ін-ції
Колегії ВО
Інклюзивна освіта
Реєстрація на чергу в ДНЗ
Школа
Розробки уроків
Сценарії для вчителя
Методичні рекомендації
Наші реферати
Дитячі організації
Обдарована дитина
ЗНО
Нормативно-правова база
Завантажити софт
Для Інтернету
Робота з документами
Графічні пакети
Адміністрування
Системні утиліти
Додаткові лінки

Головна arrow Сценарії для вчителя arrow На шляхах відновлення української державності.


На шляхах відновлення української державності.

Міністерство освіти і науки України
Відділ освіти
Валявський загальноосвітній заклад І-ІІ ст.


Тема: „На шляхах відновлення української державності”с. Валява, 2008 р.
ТЕМА. НА ШЛЯХАХ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ.

Мета. Ознайомлення учнів з основними етапами розвитку української державності та пам'ятками правової культури тих часів; показати важливість сьогоднішніх досягнень і визначити завдання, виконання яких допоможе розвитку держави; виховувати повагу і цікавість до минулого нашого народу; розвивати вміння брати участь в обговоренні.
Форма проведення: конференція.
Обладнання: портрети видатних людей України (гетьмани, князі і ін.), документи правової культури України, виставка книг під рубрикою «Історія України» або «Історія державотворення».
Ведучий. Понад тисячу років тому літописець Нестор записав, що втомлені анархією наші предки послали своїх послів до ворогів з посланням: прийдіть і володійте нами. Ця легенда якоюсь мірою характеризує нас і нашу вдачу. Ми одначе вперто поборювали як владу чужинців, так і свою власну. Недовір'я до всякої влади було таке сильне, а зовнішні обставини настільки складні, що державотворчі зусилля століттями не давали результатів. Але 1 грудня 1991 року під час Всеукраїнського референдуму народ України та його влада були єдині у своєму пориві до незалежності й державності. На запитання «Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?» 90,32 відсотка громадян України у своїх бюлетнях відповіли: «Так, підтверджую».
«Забута нація», ніби той казковий велетень із «Триптиха» Лесі Українки, прокидалася від летаргічного сну, з почуттям власної гідності виходила на авансцену політичного життя континенту. Європейський Союз визнав незалежність України головною подією Європи.
Сьогодні ми можемо пишатися тим, що долучилися до славних справ наших давніх і недавніх попередників, які закладали основи нашого державного життя.
Мета сьогоднішньої конференції — розгляд тих далеких днів, щоб прослідкувати етапи розвитку української державності, адже недаремно кажуть: «Хто не знає свого минулого, той не зможе побудувати майбутнього».
Дозвольте представити гостей сьогоднішньої розмови (вчитель історії і вчитель-правознавець). Передаю слово своєму колезі.
Вчитель історії. Першою спробою українського державотворення була, як відомо, старокняжа держава — Київська Русь, яка об'єднала майже всі східнослов'янські землі. Давньоруська держава поєднувала особливості феодальної анархії й елементи народної демократії, зокрема, народне віче. На нього сходились старші з родів чи сімей, на нараду. На ній вирішували всі питання, а князі мусили слухатись громаду. На жаль, з початку і до кінця свого існування Київська Русь боролась з зовнішніми ворогами, боролась за свою незалежність. Постійні напади печенігів, половців, вторгнення Чінгісхана у 1237 році, Батиєва навала — уповільнювали соціально-економічний, політичний і культурний розвиток Київської держави, відкинувши Русь на кілька століть назад.
Вчитель права. Цьому періоду належить і найдавніша відома нам писемна пам'ятка право-збірка законів «Руська правда». Відомо понад сто списків цієї пам'ятки, які переважна більшість дослідників поділяє на три редакції: коротку, поширену, скорочену. Ця історична пам'ятка пережила Київську Русь і була чинна протягом кількох століть. До того ж вона стала одним з основних джерел при створенні російських і литовських кодифікаційних актів XVI—XVII ст. Основними положеннями цієї збірки було: закріплювалась феодальна власність; урегульовувався договір позики не лише на гроші, але і на хліб, мед. Смертна кара не записувалась, хоч літописи згадують про її застосування, але кровна помста замінювалась штрафом.
Вчитель історії. Варто згадати про політичну злуку двох українських земель — Волині і Галичини, яку здійснив 1199 року володимирський князь Роман Мстиславович, і яка стала, на думку історика С. Томашівського, «епохальним фактом в історії України, першим втіленням загальноукраїнської державної ідеї».
Ведучий. Які ж події відбуваються далі?
Вчитель історії. Історичний розвиток спричинив розпад Київської Русі і феодальну роздробленість. На початку XV ст. українські землі увійшли до складу нової — Литовсько-

Руської держави. Виявивши мудрість, литовські князі, які очолювали цю спільноту, взяли все краще в народів, котрі заселяли їх державу. Основою правової системи Литовської держави в XV ст. стала відома нам Руська правда, більшість актів держави було написано давньослов'янською мовою.
Вчитель права. Вибачте, хочу доповнити, що тільки пізніше, в XVI ст., з'явилися власні правові акти нової держави — Литовські статути (1529, 1566, 1588 років). У цих документах знаходимо поняття державного суверенітету, ідею поділу судової та виконавчої влади, рівності громадян перед законом у тодішньому, звичайно, розумінні. У XVI ст. Україна опинилася в складі новоутвореної держави — Речі Посполитої. З'являються нові законодавчі акти, що закріплюють закріпачення селян. Водночас окремі міста України — Львів, Київ, Луцьк та інші — дістали магдебурське право, яке відкривало можливості самоврядування, створювало сприятливі умови для розвитку міста.
Прийшовши на територію України з Заходу, магдебурське право пізніше розглядалося як історичне надбання українського народу, вплинуло на правові акти нашої держави.
Ведучий. Наскільки мені відомо, у середині XVI ст. виникає Запорозька Січ, яку називали козацькою республікою.
Вчитель історії. Так, на хвилі всенародного національного піднесення, у ході Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького були закладені основи нової козацько-гетьманської держави. Це утворення було одним з найдемократичніших для свого часу. Демократичні процедури обрання керівників Січі, жорсткий контроль за обранцями з боку козаків, демократизм ухвали рішень — усе це особливості «Козацької республіки». Саме Запорозька Січ була зародком політичної організації — Гетьманщини — устрою України в складі Російської держави.
Вчитель права. Згадуючи цей період, я хочу згадати про «Статті Богдана Хмельницького» або «Березневі статті», в яких було закріплено юридичний статус України, яка у 1654 р. увійшла, лід протекторат Росії. Цей договір поклав край поступовому окатоличенню, була приєднана Лівобережна Україна до Росії, що сприяло національному і культурному збереженню нашого народу. На жаль, було багато негативного. Не всі пункти договору виконувались, придушувались найменші прояви національної свідомості, вівся курс на обмеження і ліквідацію автономії...
Однією з найцікавіших пам'яток правової думки в Україні є Конституція Пилипа Орлика. Це перший відомий нам вітчизняний документ, в назві якого використано термін «Конституція». Його розробив у 1710 р. гетьман України у вигнанні П. Орлик під назвою «Конституція прав і свобод Запорозького війська».
Привертає увагу, що Конституція П. Орлика за своїм демократичним змістом значно випередила тодішні правові акти європейських держав. Шістнадцять статей документа визначили демократичні засади української державності, принципи поділу влади, приватної власності і його захист, права окремих категорій населення України. Звертаю увагу на передовий демократичний характер Конституції, що заклала підвалини українського конституційного права, її неабияке історичне значення.
Ведучий. Скільки прекрасного, розумного, навчального ми отримали в спадок, не слід про це забувати.
Який же наступний етап розвитку української державності?
Вчитель історії. Цим етапом стали буремні роки другого десятиріччя XX ст. У березні 1917 р. утворено Центральну Раду, до якої увійшли представники різних українських політичних, громадських та інших організацій. Серед документів Центральної Ради заслуговують на увагу чотири Універсали, що були віхами на шляху побудови Української держави. Так 9 (22) січня 1918 р. четвертим Універсалом Українська Народна Республіка (УНР) була проголошена незалежною державою. Тут варто передати слово моєму колезі.
Вчитель права. 29 квітня 1918 р. ЦР схвалила текст Основного закону — Конституції УНР (Статут про державний устрій, права і вольності УНР). Конституція містила чимало положень, які повністю відповідають сучасним демократичним нормам. Це зокрема виключно судовий порядок позбавлення громадянства. визнання прав національних меншин, свобода пересування Сьогодні ми лише обговорюємо питання скасування смертної кари, а в 1918 р. УНР записала це в Конституції. Передбачався судовий порядок одержання згоди на арешт, обшук. У Конституції закріплювалися загальновизнані сьогодні принципи поділ влади, загального і рівного виборчого
права, розроблено широкий спектр прав громадянина. Документ мав демократичне спрямування, але державний переворот, що відбувався цього дня, завадив його впровадженню.
Вчитель історії. У XX ст. на заході України народилася ідея об'єднання з УНР, проголошеною у Києві, яка була реалізована урядами ЗУНР та Директорією 22 січня 1919 р. в Акті Злуки Отож, як зазначив Президент України Леонід Кучма у виступі ; нагоди 80-річчя ЗУНР, наш народ «зберігав у своєму генетичному коді однаково пристрасне прагнення як до волі, так і єднання».
У наступні роки, до 1920 року, в Україні змінилося кілька урядів і політичних устроїв (Українська держава Гетьмана Павла Скоропадського, УНР, очолювана Директорією), кожен з яких залишив свої правові акти — кілька проектів Конституції УНР, підготовлених Директорією, Закон про тимчасовий державний устрій, виданий Скоропадським. Проте всі вони або не вийшли із стадії проектів, або діяли обмежений час.
Вчитель права. У період радянської державності було прийнято чотири Конституції: березень 1919, 1929, 1937, 1978 роки.
В умовах існування командно-адміністративної системи Україна не була ні правовою, ні демократичною державою, вона повністю залежала від Москви. Проте в умовах кризи комуністичного тоталітарного режиму непорушні до цього засади російського централізму зазнали краху.
Ведучий. Коли ми єдині, нам не страшні випробування. Спільними зусиллями ми подолаємо нинішні негаразди, піднімемо економіку, поліпшимо добробут людей у нашій державі. Не розкол, а єдність представників різних поколінь необхідна нам задля добра України, не руйнації, а створення в усіх сферах життя допоможуть нам утвердити наше суспільство як суверенне, демократичне, гуманне, правове і плюралістичне.
То ж давайте задля цієї високої мети діяти усією силою нашої любові до свого великого народу і своєї землі, дбати про порядок і дисципліну.
Україна є, Україна збулася, Україна була завжди.
На цьому хочу закінчити нашу конференцію. Подякувати нашим гостям за цікаві розповіді і вам за увагу. На все добре!

Завантажити
 

Коментарі 

  1. #1 rttt
    2014-07-2116:32:47 12333

Додати коментар

:D:lol::-);-):-*:oops::cry::o:P:roll:


Захисний код
Оновити

< Попередня   Наступна >

 

(c) Відділ освіти Кіцманської районної державної адміністрації, 2007-2015
При використанні матеріалів сайту посилання на www.kts-osvita.org.ua обов'язкове!
Якщо є авторські претензії до матеріалів, то звертайтесь за адресою